Zupa krem z dyni

Polska kuchnia znana jest ze swoich mięsnych potraw, nie da się jednak zapomnieć, iż w naszym kraju królują także zupy wszelkiego rodzaju. Aromatyczne, długo gotowane, z bogactwem licznych warzyw zachwycają smakiem i bez wątpienia kojarzą się z dzieciństwem. Złocisty rosół kojarzy się z niedzielnym obiadem, zaś uczyniona z niego poniedziałkowa pomidorowa stała się tematem dowcipów. Czy pomysłów na zupę może kiedyś braknąć? Wydaje się, że nie gdyż bardzo wiele warzyw nadaje się idealnie, by stworzyć z nich gęstą zupę krem. Jednym z nich jest dynia.

Dobrodziejstwo jesieni

Dynia to warzywo z rodziny dyniowatych, które w największej ilości można znaleźć w sklepach w Polsce na początku jesieni – we wrześniu i październiku, kiedy to najlepiej włączyć ją do diety ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Jest źródłem wielu witamin i przeciwutleniaczy.

Dynia działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo, wzmacnia układ odpornościowy człowieka, pomaga w walce o piękną skórę, idealnie nawilża – w 90% składa się bowiem z wody – oraz pomaga schudnąć – jest niskokaloryczna i dostarcza błonnik, który szybko sprawia, że jest się najedzonym – a do tego pomaga zwalczać wirusy i pasożyty. Mając tyle dobrego w każdej dyni, bez względu na jej odmianę i wielkość, naprawdę warto włączyć ją na stałe do swojej diety i cieszyć się zdrowiem dłużej.

Poniżej przepis na aromatyczną i gęstą zupę, w której pierwsze skrzypce gra właśnie to wspaniałe warzywo. Smacznego!

Składniki:

  • 1 mała dynia hokkaido (do 1 kg wagi)
  • 2 marchewki
  • 2 ziemniaki
  • 1 litr bulionu
  • 1 mała cebula
  • sok z połowy cytryny
  • ½ łyżeczki mielonego imbiru
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa, cukier
  • ok. 100 ml słodkiej śmietany 30-36%

Przygotowanie

Dynię umyć, przekroić na pół, oczyścić z pestek i włókien. Pokroić w kostkę wraz ze skórką.
Ziemniaki i marchewki umyć, obrać i pokroić w kostkę.
Cebulę obrać i pokroić w kostkę.
Dynię, ziemniaki, marchewkę i cebulę przełożyć do garnka. Zalać litrem bulionu i zagotować. Zmniejszyć moc palnika i gotować pod przykryciem, pozostawiając małą szczelinę, do miękkości warzyw.
Po ugotowaniu i przestudzeniu potraktować zupę blenderem i zmiksować na krem (przestudzenie sprawi, że ostrze blendera nie zniszczy się pod wpływem ciepła zupy).
Doprawić krem sokiem z cytryny, solą, pieprzem, gałką muszkatołową i szczyptą cukru do smaku.
Krem podawać z kleksem słodkiej śmietany, można też dodać ją wcześniej podczas blendowania, jeśli cała zupa ma przybrać odrobinę mniej pomarańczowy kolor.
Można podawać z grzankami i przyozdobić liśćmi pietruszki.