Rewolucja w odżywianiu: odkryj korzyści płynące z diety Keto i dowiedz się, jak zacząć

Dieta ketogeniczna to ostatnimi czasy bardzo popularny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz poprawienie ogólnego stanu zdrowia. Co ciekawe jest to dość nietypowy sposób na dbanie o formę. Nie polega bowiem na liczeniu kalorii czy na radykalnych zmianach w sposobie żywienia. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by szybko osiągnąć pożądane efekty.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to innymi słowy dieta wysokotłuszczowa. Jej głównym założeniem jest ograniczenie spożywania węglowodanów oraz przestawienie organizmu na spalanie tłuszczy – czyli wprowadzenie go w stan tak zwanej ketozy. Aby go osiągnąć trzeba na co dzień spożywać produkty bogate w tłuszcze oraz umiarkowaną ilość białka.

Dlaczego dieta ketogeniczna wymusza na organizmie przestawienie się na spalanie tłuszczu? Stosując ją drastycznie obniżamy ilość przyswajanych węglowodanów, przez co organizm musi przestawić się na spalanie tłuszczu – w celu zapewnienia sobie odpowiedniej ilości energii do codziennego funkcjonowania.

Dieta ketogeniczna może być bardzo skutecznym sposobem na poprawę naszego stanu zdrowia, jednak ze względu na swoją charakterystykę musi być stosowana w sposób bardzo odpowiedzialny. Warto – zanim zdecydujemy się na taką dietę – skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Nie jest ona bowiem odpowiednia dla każdego. Przed jej rozpoczęciem warto zweryfikować swój stan zdrowia i wykonać odpowiednie badania.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna, mimo kontrowersji, które wzbudza, ma wiele zalet. Sprawiają one, że taki sposób na utratę wagi i osiągnięcie wymarzonej sylwetki zdobył w ostatnich latach całkiem pokaźne grono zwolenników. Wśród najważniejszych zalet diety ketogenicznej możemy wymienić:

  • utratę wagi – ze względu na przestawienie organizmu na spalanie tłuszczu dochodzi do odczuwalnej na co dzień redukcji tkanki tłuszczowej, zmniejszenia apetytu i uczucia głodu,
  • poprawa zdrowia metabolicznego – dieta ketogeniczna, przez znaczące obniżenie spożycia węglowodanów, może mieć bardzo pozytywny wpływ na stan zdrowia osób borykających się z cukrzycą typu 2; ponadto wywiera zbawienny wpływ na poziom cholesterolu w organizmie,
  • poprawa wydolności fizycznej – dzięki diecie ketogenicznej można w odczuwalny sposób zwiększyć wydolność fizyczną organizmu – może być więc ona dobrą decyzją w przypadku osób uprawiających wyczynowo niektóre typy dyscyplin sportowych,
  • poprawa funkcjonowania mózgu – dieta ketogeniczna może okazać się bardzo dobrym pomysłem także w przypadku osób, które trapią schorzenia związane z pracą mózgu – choroby neurologiczne, takie jak padaczka czy choroba Alzheimera,
  • redukcja stanów zapalnych w organizmie – stosowanie diety ketogenicznej może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie, co przyniesie zdecydowane korzyści dla osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Jak zacząć stosować dietę ketogeniczną?

Czy rozpoczęcie stosowania diety ketogenicznej to trudne zadanie? Wbrew pozorom – nie! Ważne jest jednak odpowiednie podejście do tego tematu. Przede wszystkim należy skonsultować wprowadzenie takiej diety z lekarzem lub dietetykiem.

Wdrażanie diety ketogenicznej polega na zmniejszeniu spożycia węglowodanów oraz zwiększeniu spożycia tłuszczy. Trzeba też stale monitorować poziom tych substancji w organizmie. Warto też dbać o odpowiednie nawodnienie oraz o to, by suplementować potrzebne organizmowi do funkcjonowania substancje (aby zapobiec niedoborom).

W odpowiednim przygotowaniu się do przejścia na dietę ketogeniczną pomogą Ci konsultanci sklepu keto – Keto Centrum. Doradzimy Ci jak zmienić swoje nawyki żywieniowe, polecimy odpowiednią literaturę (książki keto) oraz suplementy. Z naszym wsparciem sprawnie osiągniesz oczekiwane wyniki!