Kuchnia indyjska na jesień. Sprawdź najlepsze przepisy

Zaskakują różnorodnością składników i rozgrzewają w najchłodniejsze wieczory. Dania kuchni indyjskiej są sycące i pozornie tylko skomplikowane. Które z przepisów perfekcyjnie łączących smaki i aromaty z powodzeniem przygotujesz samodzielnie? Gorące inspiracje znajdziesz poniżej. 

Smaki kuchni indyjskiej

Kuchnia indyjska kojarzy się przede wszystkim z ogromną ilością rzadko stosowanych w Polsce przypraw. To dzięki nim dania są rozgrzewające i doskonałe w smaku. O wyrazistości gotowych potraw mogą decydować także inne, charakterystyczne składniki, m.in. mleko kokosowe, mąka z ciecierzycy i masło ghee, które najlepiej jest przygotować samodzielnie: https://smazymy.com/jak-zrobic-maslo-klarowane/. Warto je zrobić, tym bardziej że kuchnia indyjska bazuje niemal wyłącznie na naturalnych składnikach. Które połączenia są szczególnie warte uwagi? Te, które (dosłownie!) podnoszą temperaturę! Obok pikantnego curry z fasolką, rybą i ryżem, wegańskiego curry z kalafiorem i samosy, warto rozsmakować się w Punjabi dal Makhani, daniu, które perfekcyjnie sprawdza się jesienią.

Punjabi dal Makhani – dal idealny (nie tylko) na chłodne wieczory

Dal z czarnej soczewicy i czerwonej fasoli kidney to propozycja dania głównego lub sycącego dodatku. O doskonałym smaku decyduje doskonałe połączenie składników i właściwa mu wielowiekowa tradycja. Jak przygotować perfekcyjne Punjabi dal Makhani, charakterystyczne głównie dla Indii i Nepalu?

Składniki:

– czarna soczewica (280g);

– czerwona fasola kidney (60g);

– woda (1,5l);

– olej roślinny (3 łyżki);

– zielona papryczka chili (1 sztuka);

– drobno posiekane ząbki czosnku (10 sztuk);

– drobno posiekana biała cebula (200g); 

– posiekane pomidory (200 g);

– sos pomidorowy (3 łyżki);

– drobno posiekany, świeży imbir (3 cm);

– masło ghee (2 łyżki);

– śmietana 18% (60ml);

– przyprawy: szczypta asafetydy, łyżeczka mielonych nasion kuminu, łyżeczka chili w proszku, ½ łyżeczki przyprawy garam masala.

Wykonanie:

  1. Czarną soczewicę i fasolę kidney namocz w zimnej, świeżej wodzie. Po około 12 godzinach wymień wodę (powinna być osolona) i gotuj nasiona przez około dwie godziny, regularnie usuwając pojawiającą się pianę. Po upływie wskazanego czasu odsącz nasiona, a wodę zachowaj w osobnym pojemniku.
  2. Ugotowaną fasolę i soczewicę rozgnieć w taki sposób, żeby pozostały grudki.
  3. W nieco większym garnku (koniecznie z nieprzywierającym dnem!) rozgrzej olej roślinny i dodaj kolejno asafetydę, papryczkę chili i nasiona kuminu, następnie zaś – posiekany czosnek, i cebulę. Po około 10 minutach dodaj pomidory, a po kolejnych trzech – passatę, rozgnieciony imbir i sproszkowane chili.
  4. Przygotowaną bazę połącz z rozgniecioną fasolą i soczewicą, całość natomiast uzupełnij wodą z gotowania nasion. Dal doprowadź do wrzenia i pozostaw na małym ogniu przez około 25 minut (lub do osiągnięcia kremowej konsystencji). 
  5. Gotowy dal dopraw przyprawą garam masala i masłem ghee, podawaj natomiast udekorowany śmietaną.