Francuska przekąska

Wszelkiego rodzaju przyjęcia – czy to obchodzenie urodzin, imienin czy zwykła domówka w gronie przyjaciół – kojarzą się bez wątpienia z licznymi przystawkami, jakimi gospodarz chce uraczyć swoich gości. Dlatego też na stołach pojawiają się różne sałatki, deski serów i wędlin, mini-kanapeczki. Czy jednak za każdym razem musi być to samo? Nie! Można na przykład spróbować przygotować przekąski w jednym stylu, korzystając z licznych przepisów kuchni chociażby francuskiej i zaskoczyć gości, którzy jeszcze przez długi czas będą wspominać tę niezapomnianą przystawkę.

Naleśniki po francusku

Usmażenie naleśników kojarzy się zazwyczaj z przygotowaniem posiłku: czy to słodkiego śniadania, czy bardziej wykwintnego obiadu, nie ma jednak żadnej reguły mówiącej o tym, że nie sprawdzą się one także jako przekąska. Ich przygotowanie jest szybkie, a dowolność farszu sprawia, że można nieźle poeksperymentować.

Francuskie galettes bretonnes to właśnie przykład przekąski, którą można zaskoczyć swoich gości. Gryczane naleśniki zapiekane z dowolnym farszem będą nęcić aromatycznym zapachem i estetycznym wyglądem, bardzo szybko znikną ze stołu, a pytanie o przepis na nie pojawi się pomiędzy innymi tematami rozmów.

Poniżej propozycja z dwoma rodzajami dodatków w stylu francuskim.

Składniki:
Ciasto na naleśniki:

  • 200 g kaszy gryczanej niepalonej lub mąki gryczanej
  • szczypta soli
  • 1 małe jajko
  • ½ łyżki oleju roślinnego lub masła
  • ok. 3 szklanki wody

Dodatki 1:

  • jajko, szynka, ser (w plastrach lub tarty), szczypiorek

Dodatki 2:

  • blanszowany szpinak, ser pleśniowy

Przygotowanie
Jeżeli używana jest kasza, zmielić ją wpierw na proszek w młynku do kawy lub w młynku do zbóż. Tak powstałą mąkę (lub po prostu użyć mąki gryczanej kupnej) wsypać do miski, zrobić w niej dołek, dodać sól, jajko i roztrzepany tłuszcz.
Mieszać łyżką jajko z mąką, stopniowo zagarniając coraz więcej mąki, i wlewać wodę. Można też zrobić za pomocą miksera. Ciasto powinno być gładkie, bez grudek i dość płynne. Jeśli jest za gęste, dolać wody. Można je zostawić na 10-15 minut lub też smażyć naleśniki od razu.
Smażyć na rozgrzanej patelni, smarując jej powierzchnią odrobiną oleju, przez około minutę do zrumienienia z każdej strony.

Aby uzyskać kształt galettes bretonnes, należy zająć się każdym naleśnikiem osobno, to znaczy, po usmażeniu z jednej strony obrócić i zmniejszyć palnik na średni oraz:

  • przy dodatku jajka: na środek naleśnika wbić jajko, smażyć przez około 1-2 minuty, następnie obłożyć jajko kawałkami szynki, dodać ser. Gdy białko będzie w połowie ścięte, a spód naleśnika zrumieniony, złożyć brzegi naleśnika do środka i przytrzymać łopatką. Smażyć, dopóki białko się nie zetnie. Posypać szczypiorkiem, można też przyprawić odrobiną czarnego pieprzu.
  • przy dodatkach bez jajka: na środku umieścić zblanszowany szpinak, obłożyć go kawałkami sera, gdy ten zacznie się roztapiać, złożyć brzegi naleśnika do środka, docisnąć łopatką. smażyć 1-2 minutę.