Chlebek z ziarnami – domowy specjał, który warto piec!

W dobie popularności zdrowego odżywiania i własnych wypieków, warto zastanowić się nad wyrobem własnego chleba. Raz na jakiś czas, samodzielnie upieczony chleb to ciekawa alternatywa pod względem produktów dostępnych w piekarniach. Propozycja w tym przepisie uwzględnia nie tylko drożdże i ziarna, ale też pozwala na pewną modyfikację składników. To zależy już od nas jakich ziaren użyjemy w wypieku. Każdy gatunek ziaren, które są dopuszczone do użytku spożywczego sprawdzą się idealnie do naszych wyrobów. Czarnuszka, siemię lniane lub słonecznik to nie tylko idealne uzupełnienie mikroelementów, ale też świetnie ozdobi nasz chleb.

Trudność przygotowania: średnia

Czas przygotowania: kilka godzin

Porcja dla: 2-3 osób

Składniki

  • 450g mąki pszennej (lub bezglutenowej)
  • 50g mąki żytniej
  • 450ml letniej wody
  • 27g drożdży świeżych
  • 4 łyżki płatków owsianych instant
  • 2 łyżki oleju rzepakowego lub lnianego
  • 1 szklanka wybranej mieszanki ziaren
  • Sól, pieprz

Opcjonalnie:

  • 2 łyżki kminku

Przygotowanie

Do szklanki z letnią wodą należy dodać drożdży. Mieszankę powinniśmy mieszać aż do momentu, kiedy drożdże całkowicie się rozpuszczą. Oczywiście woda nie może być gorąca, gdyż wrzątek i wysoka temperatura zawijają właściwości drożdży. Do mąki, którą przygotowaliśmy w tak zwanym międzyczasie można dodać od razu soli, małej ilości pieprzu, a na sam koniec wybraną mieszankę ziaren i płatki owsiane. Najbardziej polecane są ziarna w całości. Garstkę można odłożyć do posypania chleba na wierzchu.

Początkowo do wyrabiania wystarczy nam widelec, gdyż pomoże nam połączyć wszystkie składniki w misce. Potem czystymi rękami możemy wziąć się za wyrabianie ciasta na wcześniej przygotowanej stolnicy. Wyrabianie powinno trwać do momentu kiedy całość będzie jedną masą, która łatwo odchodzi od rąk. W trakcie wyrabiania można dodać więcej mąki na stolnicę, gdyż to zapobiegnie przyklejaniu się ciasta do powierzchni. Na sam koniec warto odłożyć ciasto na 20-45 minut by dodatkowo urosło. Taki czas pozwoli drożdżom zadziałać i dadzą wyrosnąć naszemu wyrobowi. Nie należy wkładać ciasta do lodówki! Powinno wyrastać w dość ciepłym miejscu.

Podczas, gdy ciasto wyrasta pod lnianą ściereczką, warto włączyć piekarnik do całkowitego nagrzania się. Optymalna temperatura do tego typu wypieków to 190* Celcjusza. Chlebek z ziarnami należy piec około 50-60 minut z włączonymi dolnym i górnym termoobiegiem.
Wypieki najlepiej wyrastają w foremkach wyłożonych papierem do pieczenia. Nie używamy wtedy też takiej ilości oleju, która mogłaby zdestabilizować kaloryczność posiłku, jeśli jesteśmy na diecie. Chleb można posypać ziarnem na wierzchu, tuż przed włożeniem do piekarnika. Podczas pieczenia sprawdzamy bambusowym patyczkiem czy jest “suchy”. Gdy patyczek nie będzie już brudzić się ciastem i wierzch chleba stanie się złocisty – można wyjąć go z piekarnika. Można go oczywiście podawać na ciepło, ale lepiej będzie się kroił gdy pozwolimy mu schłodzić się.

Smacznego!